Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. www.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
17 Polaków mieszkających w USA otrzymało odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent spotkał się z Polakami w miejscowości Linden w stanie New Jersey.
To część wizyty Andrzeja Dudy w regionie nowojorskim. Na spotkanie z prezydentem przyszło kilkuset Polaków z Linden, ale także z Nowego Jorku. Andrzej Duda otrzymał od burmistrza Linden symboliczne klucze do miasta. Odznaczył też 17 Polaków za ich działalność na rzecz miejscowej społeczności, a pięciu polonijnym instytucjom podarował polskie flagi.

Andrzej Duda dziękował Polakom za pielęgnowanie narodowych tradycji oraz kultury. - Wszyscy Państwo przykładacie na co dzień rękę do tego, aby polskość tutaj została utrzymana. Ogromnie za to dziękuję. Dziękuję rodzicom, którzy ponoszą codzienny trud wychowania dzieci, wychowania ich w polskości, którzy w domu uczą polskiego języka, którzy poświęcają się i wysyłają dzieci do polskich szkół - mówił.

Prezydent zachęcał też mieszkających w Stanach Zjednoczonych rodaków do powrotu do Polski. - W Polsce jest bezpiecznie, jest spokojnie, mamy cały czas jeszcze bardzo wiele pięknej przyrody - mówił prezydent.

Miasto Linden to jedno z większych skupisk Polonii w Stanach Zjednoczonych. Mieszka tutaj 15 tysięcy Polaków.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty