Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który ma główną siedzibę w amerykańskim Waszyngtonie, opublikował właśnie swoje prognozy na najbliższe miesiące. Zaczyna słabnąć ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa, natomiast zaczyna rosnąć widmo kryzysu.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych na 2021 rok, a to ma duże znaczenie w skali kondycji globalnej ekonomii. Spadek wynosi o jeden punkt procentowy, do ogólnego poziomu wynoszącego 6 procent. To największa redukcja, jaką odnotowała gospodarki z grupy G7, czyli najbardziej rozwiniętych państw na świecie, w historii prognoz Funduszu Walutowego.

Rewizja ma miejsce kilka dni po tym, jak Goldman Sachs obniżył swoje prognozy wzrostu dla gospodarki USA w tym i przyszłym roku, powołując się na słabsze wydatki konsumentów i zamknięcie rządowych programów pomocy Covid-19.

Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje obecnie, że światowa gospodarka wzrośnie o 5,9% w 2021 roku, czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż prognozowano w lipcu. Perspektywy na 2022 rok pozostały bez zmian. Mimo niewielkiej rewizji organizacja stwierdziła, że wzrosło ryzyko gospodarcze.

- Szybkie rozprzestrzenianie się Delty i zagrożenie nowymi wariantami zwiększyły niepewność co do tego, jak szybko można pokonać pandemię – czytamy w komunikacie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty