Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk zapowiedział, że jego klub parlamentarny poprze projekt ustawy budżetowej na rok 2022.
Według niego jest to budżet rozwojowy, który zapewni przyspieszenie wzrostu gospodarczego w naszym kraju oraz przyczyni się do powrotu Polski na poziom rozwoju gospodarczego sprzed pandemii.

Poseł Henryk Kowalczyk podkreślił, że ustawa budżetowa jest skonstruowana z pełną ostrożnością mimo dobrych prognoz dla polskiej gospodarki. Przypomniał, że już w roku 2021 Polska notuje znaczący wzrost gospodarczy, a przewidywania na kolejny rok są równie pozytywne.

"Nawet jeśli będzie sytuacja taka, że trzeba będzie nowelizować, bo te założenia są zbyt ostrożne, to możemy się czuć w pełni bezpieczni przy realizacji tego budżetu" - mówił Henryk Kowalczyk.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna wezwała do odrzucenia projektu budżetu, który skrytykowała między innymi za brak przejrzystości.

"Co za różnica, czy pokażecie 30 miliardów deficytu czy budżet zrównoważony, jak 300 miliardów złotych macie poza budżetem. Zadłużyliście nas w ciągu dwóch lat na taką kwotę. To jest budżet złodziejski, oszukańczy bo nie jesteśmy w stanie tego kontrolować" - mówiła Izabela Leszczyna.

Projekt budżetu na rok 2022 zakłada, że dochody państwa w przyszłym roku wyniosą 481 miliardów złotych, a wydatki - 512 miliardów. Wzrost gospodarczy w przyszłym roku wedle prognoz rządowych ma wynieść 4,6 procent, a dług publiczny - 56,6 procent. Zgodnie z projektem maksymalny deficyt powinien wynieść 30,9 miliarda złotych.
Poseł Henryk Kowalczyk podkreślił, że ustawa budżetowa jest skonstruowana z pełną ostrożnością mimo dobrych prognoz dla polskiej gospodarki.
Posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna wezwała do odrzucenia projektu budżetu, który skrytykowała między innymi za brak przejrzystości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty