Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że szlak migracyjny organizowany przez stronę białoruską jest opłacany przez migrantów, a wpływy z tego szlaku można szacować na dziesiątki milionów dolarów. Przeważająca część tych pieniędzy trafia do białoruskich instytucji państwowych.
- Kwoty jakie płacą migranci, którzy chcą przedostać się przez Białoruś na Zachód, są bardzo wysokie - mówił Stanisław Żaryn.

Według jego informacji, w zależności od trasy, migranci płacą od 2 do 12-14 tysięcy za osobę.

Stanisław Żaryn mówił, że zyski z nielegalnej migracji czerpie między innymi lotnisko w Mińsku oraz białoruskie linie lotnicze Belavia, które wskutek sankcji unijnych i zakazu lotów na teren Unii Europejskiej znalazły się na skraju bankructwa. W ten sposób próbują "reperować" budżet.

- Pieniądze trafiają także do administracji prezydenta Białousi. To właśnie administracja prezydencka nadzoruje między innymi biuro podróży CentrKurort, która wystawia zaproszenia dla migrantów - podkreślał rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Jak mówił Stanisław Żaryn, na nielegalnej migracji zarabiają także "struktury siłowe". To m.in. komitet pograniczników Białoruskich - instytucja, która bierze udział forsowaniu i przekraczaniu granicy oraz niszczy zapory graniczne. Zyski z procederu migracyjnego czerpie również białoruskie KGB.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych powiedział, że są to podmioty reżimu białoruskiego ukarane w ostatnim czasie przez UE. Stanisław Żaryn podkreślił, że są to także instytucje działające przeciwko interesom RP.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty