Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Plan obrony NATO przed potencjalnym rosyjskim atakiem to jeden z tematów spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
To będzie narada przygotowująca szczyt NATO w Madrycie w przyszłym roku. Ministrowie mają także rozmawiać na temat sytuacji w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Polskę na spotkaniu reprezentuje szef MON, Mariusz Błaszczak.

- Relacje NATO z Rosją są obecnie na najniższym poziomie od czasu zakończenia zimnej wojny. Dla nas to nie jest argument przeciw dialogowi - mówił w środę sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Sojusz, jak dodał, na ten dialog jest otwarty wzmacniając jednocześnie ochronę i odstraszanie.

- Zapewnimy, że dysponujemy odpowiednimi planami, zdolnościami i siłami, aby chronić nasze narody - dodał szef Sojuszu.

Tajna strategia, o której będą rozmawiać ministrowie obrony, wykracza poza istniejące regionalne plany obronne i ma na celu przygotowanie NATO do ataku z użyciem broni jądrowej, czy cyberataku.

Dyplomaci Sojuszu mówią, że koncepcja odstraszania i obrony w obszarze euroatlantyckim jest potrzebna, bo Rosja rozwija zaawansowane systemy uzbrojenia i rozmieszcza wojska oraz sprzęt coraz bliżej granicy NATO.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty