Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rosnąca inflacja wymusiła kolejną podwyżkę stóp procentowych - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
Jego eksperci spodziewają się kolejnych podwyżek. Ich zdaniem, docelowa wysokość oprocentowania będzie wyższa niż przed pandemią.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego. Podstawowa stopa będzie od czwartku wynosiła 1,25 procent. Decyzja RPP przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów i lokat w złotych.

PIE prognozuje, że "w obliczu podwyższonej inflacji RPP będzie zmuszona podnieść stopy procentowe do 2,5%, czyli powyżej poziomu sprzed pandemii (1,5%).

Z wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku inflacja wzrosła do 6,8 procent licząc rok do roku.

To druga z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza była w październiku.
Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewa się kolejnych podwyżek stóp procentowych.

4 komentarze

spokooojnie, PiS uspokaja: przecież Polacy coraz lepiej zarabiają! Podwyżki dostają po 40, a nawet po 70 procent podwyżki wynagrodzeń!
eee... nie. Czekaj...
To politycy tak sobie dali. Glapiński też sobie dał. 20%
Pisałem tutaj na forum już w czerwcu że inflacja zaczyna doskwierać i powinno podnieść się stopy procentowe to naczelny piewca PiSu, Pawełek, napisał że to tylko przejściowe i związane z cenami ropy i prądu. Nie minęło kilka miesięcy i okazuje się że mamy inflację z której będziemy się wygrzebywać kilka lat a wysokie stopy zostaną z nami na długo. I kto tutaj jest tym pożytecznym idiotom o którym mówił Szałabawka? Aczkolwiek smutno mi że mam rację, wolał bym się mylić.
Chyba na odwrót: niskie stopy procentowe powodują nadpodaż pieniądza (tanie kredyty), co powoduje spadek jego wartości a więc inflację. Pamiętaj: z każdej stówki, którą miałeś odłożoną rok temu na czarną godzinę rząd zajumał Ci prawie 7PLN. Tak to działa.
Wiem jak to działa. Z tymi wysokimi stopami które zostaną na długo chodzi mi o to że ta inflacja nie skończy się za miesiąc czy dwa. Co najmniej cały następny rok będzie nadal ze wzrostami cen usług i towarów, a wysokie stopy (pewnie skończy się na 2.5-3%) zostaną jeszcze dłużej żeby uspokoić te wahania cen. Ale najważniejsze że emeryci mają 14. emeryturę, zagłosują na PiS, a potem? Potop.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty