Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Według polskich służb, w środę z Białorusi wyleci kolejny samolot z migrantami, którzy chcą wrócić do swoich ojczystych państw.
Mają to być głównie loty do irackiego Bagdadu i stolicy Syrii - Damaszku. W najbliższych dniach także Polska ma odesłać cudzoziemców, wobec których orzeczono nakaz wydalenia.

- Mamy sygnały, że w najbliższym czasie może ulec intensyfikacji wykorzystanie trasy między Moskwą a Mińskiem do celów zasilenia tego kryzysu organizowanego przez służby białoruskie - mówił rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn. Wiemy, że reżim Łukaszenki poszukuje innych kierunków tak, by te, które są w tej chwili przyblokowane czy zablokowane wręcz, uzupełnić czy ominąć.

Rzecznik poinformował też, że jedno z biur podróży, które ułatwiało przyjazd migrantów na Białoruś, organizuje loty powrotne. Z takiego lotu mogą skorzystać bezpłatnie wszystkie osoby, które zostały sprowadzone na Białoruś w ostatnich miesiącach właśnie przez tę firmę. Inni muszą zapłacić kilkaset dolarów. - Widzimy, że ta grupa cudzoziemców, która funkcjonuje na Białorusi jest rotowana - mówił Stanisław Żaryn.

Rzecznik dodał, że nic nie wskazuje na to, by kryzys na wschodniej granicy Unii Europejskiej szybko się zakończył. Dlatego - jak przypomniał - jeszcze w tym roku w kilku miejscach rozpocznie się budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. W tej chwili opracowywany jest harmonogram prac przy tej instalacji.

Minionej nocy doszło do kolejnych prób siłowego przekroczenia polskiej granicy z Białorusią. "Na odcinkach ochranianych przez placówki w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 44 cudzoziemców zastosowano postanowienie o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano ponad 2,5 tysiąca migrantów. Rok temu od stycznia do listopada takich prób było zaledwie 95.

Od początku kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy policjanci zatrzymali ponad 300 osób, które pomagały cudzoziemcom w nielegalnym jej przekroczeniu.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty