Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Rozmowy będą dotyczyć tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa, których od NATO zażądał Władimir Putin. Fot. Vladimir Putin Twitter
Rozmowy będą dotyczyć tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa, których od NATO zażądał Władimir Putin. Fot. Vladimir Putin Twitter
Przedstawiciele Rosji mają się spotkać w Genewie z wysłannikami Stanów Zjednoczonych. Rozmowy będą dotyczyć tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa, których od NATO zażądał Władimir Putin.
W tym czasie zaplanowano też szczyt poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, której członkami - oprócz Rosji - są Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Szczyt ODKB jest związany z wybuchem zamieszek w Kazachstanie.

Rosyjskie agencje informacyjne przypominają, że rozmowy rosyjsko - amerykańskie dotyczą tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się Moskwa. Chodzi przede wszystkim o zrezygnowanie z projektów rozszerzania wpływów NATO na Wschód, w tym integracji Gruzji i Ukrainy oraz zaprzestanie rozmieszczania wojsk amerykańskich i oddziałów Sojuszu Północnoatlantyckiego wzdłuż granic Rosji.

Do tej pory Stany Zjednoczone i państwa NATO stały na stanowisku, że Moskwa nie ma prawa do wysuwania takich żądań.

W poniedziałek przedstawiciele władz Rosji biorą również udział w szczycie online Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Spotkanie dotyczy sytuacji w Kazachstanie, którego władze w ubiegłym tygodniu poprosiły sojuszników o przysłanie pomocy wojskowej, w związku z wybuchem zamieszek.

Trzon tak zwanej misji stabilizacyjnej stanowią oddziały rosyjskich wojsk powietrznodesantowych.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty