Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. źródło: https://www.whitehouse.gov/
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. źródło: https://www.whitehouse.gov/
Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że zdecydowanie popiera wnioski Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO. Będzie ono "dalszym wzmocnieniem współpracy obronnej, z korzyścią dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego" - stwierdził amerykański prezydent.
Zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą współpracowały z Finlandią i Szwecją w kwestii zachowania czujności wobec wszelkich zagrożeń dla ich wspólnego bezpieczeństwa.

Szwecja i Finlandia złożyły w kwaterze głównej w Brukseli wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły taką decyzję w reakcji na agresywne działania Rosji i atak na Ukrainę.

Dokumenty akcesyjne przekazali sekretarzowi generalnemu NATO ambasadorowie Szwecji i Finlandii przy Sojuszu. Jens Stoltenerg przyjął tę decyzję z zadowoleniem. "To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział.

Kiedy uda się przezwyciężyć obiekcje Turcji, nastąpi proces akcesyjny do NATO Szwecji i Finlandii. Tak mówi przedstawiciel Białego Domu. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan określił złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych do Sojuszu mianem "historycznego wydarzenia".

Podczas briefingu w Białym Domu Jake Sullivan przypomniał, że składając wnioski o przyjęcie do NATO Szwecja i Finlandia odchodzą od tradycji neutralności. „To jest historyczne wydarzenie, przełomowa chwila” - ocenił. Poinformował, że Szwecja i Finlandia prowadzą bezpośrednie rozmowy z Ankarą na temat sprzeciwu Turcji i że równoległe rozmowy podjęła administracja amerykańska.

- Jesteśmy przekonani, że ostatecznie Szwecja i Finlandia będą mieć skuteczny i efektywny proces akcesyjny do NATO i że zastrzeżenia Turcji mogą zostać przezwyciężone - powiedział.

Polityk dodał, że trwają rozmowy pomiędzy Finlandią i Szwecją a Stanami Zjednoczonymi na temat zapewnienia bezpieczeństwa obu krajom w czasie procesu akcesyjnego. Podkreślił, że USA są gotowe zapewnić obu krajom zdolności odstraszania i obrony przed wejściem w życie Artykułu 5.

Przewiduje się, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii potrwa zaledwie kilka tygodni. Po jego zakończeniu protokoły akcesyjne muszą być podpisane przez wszystkich sojuszników a później rozpocznie się procedura ratyfikacyjna dokumentów w państwach członkowskich.

Na każdym z etapów przewidziano przyspieszone procedury i jest oczekiwanie, że zostaną one sfinalizowane do końca roku.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty