Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.google.com/maps
Fot. www.google.com/maps
Ukraina przygotowuje się do eksportu zboża przez Morze Czarne. W tym celu rozminowywany jest morski korytarz dla ruchu statków handlowych. Poinformowały o tym władze obwodu odeskiego.
Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że przygotowywany jest konwój statków z portów "Odessa", "Czornomorsk" i "Piwdennyj". Rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk podkreślił, że ma zostać utworzona specjalna trasa dla jednostek handlowych.

Będzie to wąski tor wodny przeznaczony dla statków wiozących zboże. Rzecznik dodał, że planowany jest konwój, który będzie się poruszał wytyczoną trasą, a pozostałe tereny nadal będą zaminowane.

Przedstawiciel władz obwodu odeskiego powiedział, że nie ma
mowy o całkowitym rozminowaniu akwatorium odeskiego portu i zmniejszeniu bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich granic.

W piątek w Turcji Rosja - w obecności m.in. Ukrainy i ONZ - podpisała zobowiązanie o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, który rosyjska flota blokuje od początku działań wojennych. Kilkanaście godzin po podpisaniu dokumentu Rosjanie ostrzelali rakietami port handlowy w Odessie.

Szacuje się, że Ukraina ma w magazynach ponad 20 milionów ton ziarna, głównie pszenicy, bez której części rejonów świata grozi kryzys żywnościowy.
Relacja Pawła Buszko (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty