Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W stolicy odbędą się główne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach - zarówno państwowych, samorządowych, jak i społecznych - oprócz weteranów walczącej Warszawy wezmą udział przedstawiciele władz oraz tysiące osób z całej Polski.
Wielu z nich specjalnie przyjeżdża do stolicy, by 1 sierpnia oddać tu hołd Powstańcom.

Uroczystości oficjalne rozpoczną się o 9:00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Godzinę później zaplanowano uroczystość w Parku gen. Orlicz-Dreszera pod pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944". Inaczej niż w poprzednich latach to właśnie tam, a nie Kopcu Powstania Warszawskiego, który przechodzi teraz rewitalizację, zostanie rozpalony ogień pamięci płonący przez 63 dni - tyle, ile trwało Powstanie. Po uroczystości z Parku gen. Orlicz-Dreszera wyruszy Marsz Mokotowa.

O 10:00 pod kolumną Zygmunta po raz dziewiąty zabrzmi Piosenka dla Małego Powstańca - to wydarzenie skierowane do dzieci, które będą miały okazję posłuchać i zaśpiewać powstańczych piosenek i w ten sposób oddać hołd najmłodszym uczestnikom niepodległościowego zrywu z 1944 roku.

O 11:30 prezydent Andrzej Duda upamiętni cywilne ofiary Powstania na warszawskiej Woli. To właśnie ta dzielnica była areną jednej z największych zbrodni II okresu wojny światowej - w wyniku niemieckiej akcji eksterminacyjnej, według historyków, zginęło od 30 do 60 tysięcy osób. W południe prezydent zwiedzi znajdującą się na Placu Piłsudskiego wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei".

Przez cały dzień mieszkańcy Warszawy i przyjezdni będą oddawać hołd uczestnikom Powstania przy licznych tablicach upamiętniających poszczególne oddziały, miejsca zbrodni oraz walk.

1 sierpnia to także okazja do bezpośredniego spotkania z żyjącymi powstańcami. O 11:30 w Pałacu Staszica odbędzie się uroczyste spotkanie środowiska Batalionów "Gustaw" i "Harnaś" z udziałem kombatantów oddziałów powstańczych Śródmieścia i Starego Miasta. Zostaną zaprezentowane unikatowe materiały archiwalne z 1944 roku, dotyczące walk powstańczych w rejonie Śródmieścia Północnego i Starego Miasta, pochodzące z zasobu Archiwum Akt Nowych.

O 14:00 z udziałem powstańców a także władz państwowych i samorządowych odbędzie się tradycyjna uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Kulminacyjnym punktem obchodów jest od lat 17:00 - to upamiętnienie Godziny "W", kryptonimu godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. O tej porze w wielu miastach w całym kraju zawyją syreny alarmowe, w miastach zatrzyma się ruch uliczny, a przy miejscach pamięci oddany zostanie hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.
W Warszawie Godzinę "W" najwięcej osób upamiętni tradycyjnie przy Rondzie Dmowskiego i na Placu Zamkowym, gdzie odbędzie się akcja społeczna pn. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, w trakcie której wolontariusze, przechodnie i turyści utworzą symbol Polski Walczącej.

Powstańcy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych gromadzą się o 17:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis. Tam zostanie odmówiona modlitwa za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie zaplanowano ceremonię złożenia kwiatów.

O 18:30 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości składania kwiatów na Kurhanie przed Pomnikiem "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Tuż przed 78. rocznicą zrywu stolicy w miejscu, w którym pochowane są prochy kilkudziesięciu tysięcy osób pomordowanych przez Niemców, stanął krzyż. Znajduje się na nim 4 tysiące małych krzyży, symbolizujących liczbę zidentyfikowanych ofiar spoczywających na tym cmentarzu.

Po pandemicznej przerwie na Plac Piłsudskiego wraca koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wydarzenie, które rozpocznie się o 20:30, wieńczy uroczystości 1 sierpnia i od lat gromadzi tysiące osób, chcących poprzez śpiew oddać hołd powstańcom.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty