Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Biały Dom w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 Public Domain)
Biały Dom w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 Public Domain)
Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. Amerykańska pomoc obejmie miedzy innymi amunicję do systemów HIMARS i obrony powietrznej, moździerze wraz z pociskami i wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.
Departament Obrony USA poinformował, że najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy obejmuje uzbrojenie znajdujące się w obecnych zasobach Pentagonu.

"To największy z dotychczasowych pakietów z amerykańskich magazynów, który zapewni znaczną ilość dodatkowej amunicji, broni i sprzętu, który naród ukraiński tak skutecznie wykorzystuje do obrony swojego kraju" - napisano w komunikacie.

Poza pociskami do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS i systemów obrony powietrznej NASAMS Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych 20 moździerzy wraz z 20 tysiącami pocisków, 75 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej 155 milimetrów, tysiąc rakiet Javelin i setki wyrzutni przeciwpancernych AT4. Dodatkowo amerykanie przekażą Ukrainie 50 opancerzonych pojazdów medycznych, kierunkowe miny przeciwpiechotne oraz sprzęt medyczny.

Ogłoszona w poniedziałek pomoc wojskowa to 18 pakiet wsparcia militarnego dla Ukrainy przygotowany przez USA. Od początku rosyjskiej inwazji amerykański rząd przekazał Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości dziewięciu miliardów dolarów, a od początku prezydentury Joe Bidena prawie 10 miliardów dolarów.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty