Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał, że poprzez otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną polski rząd wykonał ważny krok ku uniezależnieniu się od Rosji.
"Polska dokopała się do wolności" brzmi tytuł artykułu. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że datę otwarcia przekopu wybrano nieprzypadkowo. "Polskie władze wybrały dzień o silnej wymowie symbolicznej, gdyż 17 września 1939 roku Związek Sowiecki podstępnie zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow" - czytamy.

Autor tekstu wyjaśnia, że kanał przez Mierzeję Wiślaną jest dla Polski "strategicznie ważny", ponieważ umożliwi swobodne przejście z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, i to bez konieczności korzystania z wód rosyjskich. Zdaniem gazety, otwarcie przekopu uczyniło nieskutecznymi wszystkie wcześniejsze medialne burze, urządzane przez polityków, którzy nie wierzyli w finalizację projektu.

"Polska dokopała się do wolności" - czytamy. Frankfurcki dziennik zaznacza, że w przeszłości dochodziło już do prób przekopania Mierzei Wiślanej. "Władcy Polski i Prus, Stefan Batory i Fryderyk II zastanawiali się nad budową kanału, który byłby wyzwaniem dla rosnącego w siłę Gdańska" - pisze dziennik.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty