Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Podczas wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem szefowa niemieckiej dyplomacji odniosła się do krzywd poniesionych przez Polaków związanych z niemiecką okupacją w czasie drugiej wojny światowej. https://twitter.com/MSZ_RP
Podczas wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem szefowa niemieckiej dyplomacji odniosła się do krzywd poniesionych przez Polaków związanych z niemiecką okupacją w czasie drugiej wojny światowej. https://twitter.com/MSZ_RP
Minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej.
Podczas wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem szefowa niemieckiej dyplomacji odniosła się do krzywd poniesionych przez Polaków związanych z niemiecką okupacją w czasie drugiej wojny światowej.

- Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej bez jakichkolwiek ograniczeń. Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o cierpieniu milionów, które Polsce zadały Niemcy. Zadały to w sposób brutalny, który w Polsce wywołał jeszcze inne cierpienia niż w innych miejscach, z kampanią uciśnienia, germanizacją, czystym wyniszczeniem. Pamięć o tym musimy też przekazywać młodym ludziom w Niemczech - powiedziała Annalena Baerbock.

- Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość - dodała szefowa niemieckiej dyplomacji.

Jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii będzie - w wyniku dialogu - ewoluować - mówił szef polskiej dyplomacji.

- Chociażby dlatego, że nikt w Niemczech, ani nikt w Polsce - łącznie z tobą Annaleno czy ze mną - nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni by był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności - odparł minister Rau.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną adresowaną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych. W dokumencie Polska wzywa Niemcy, by oba kraje niezwłocznie uregulowały kwestię polskich strat, związanych z niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej.
nikt w Niemczech, ani nikt w Polsce - łącznie z tobą Annaleno czy ze mną - nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni by był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności - odparł minister Rau.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty