Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu niemiecki parlament upamiętnił miliony osób, które zginęły z rąk hitlerowskich oprawców.
Przy okazji niemieccy politycy podkreślili, że dokonywane przez Putina porównania reżimu III Rzeszy z ustrojem Ukrainy są "haniebne i cyniczne".

Przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas powiedziała, że trzeba być wyjątkowo cyniczną i pozbawioną zasad osobą, aby "pod płaszczykiem rzekomej denazyfikacji" popełniać zbrodnie przeciwko ludzkości.

- Ta przepełniona cierpieniem przeszłość powinna być lekcją nie tylko dla nas, ale i dla tych, którzy pod pozorem walki z Holokaustem jeszcze dziś opracowują plan agresji i terroru - stwierdziła.

Bärbel Bas przypomniała, że Putin z maniakalnym uporem próbuje przekonać swoich rodaków, jakoby "wyzwalał" Ukrainę w podobny sposób, w jaki niegdyś krasnoarmiejcy wyzwalali niemieckie obozy koncentracyjne. To - jej zdaniem - pokazuje "cały obłudny wymiar rosyjskiej propagandy".

W uroczystej sesji plenarnej uczestniczyli także byli więźniowie obozów zagłady oraz ich bliscy, w tym żydowskie rodziny, które niedawno musiały uciec z Ukrainy przed rosyjską agresją.

W tym roku Bundestag zwrócił uwagę na grupy ofiar, które w okresie III Rzeszy spotkały się ze społecznym wykluczeniem nie tylko z powodu rasy czy pochodzenia.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku, w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych przez Niemców. Data obchodów nawiązuje do dnia wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty