Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych - pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych w 2022 roku - przewyższyła tę uzyskaną z węgla. Najnowsze informacje na ten temat przekazała rządowa Agencja Energetyki USA.
W poprzednim roku, odnawialne źródła przewyższyły również wytwarzanie energii jądrowej. Energia odnawialna w całym kraju stanowiła 14 procent wszystkich zasobów.

Najskuteczniejsza pod tym względem jest Kalifornia, wyprodukowała ona 26 procent energii słonecznej. Na drugim miejscu jest Texas, a na trzecim - Karolina Północna. Z kolei w Texasie najwięcej pozyskano prądu dzięki wiatrakom. Ten dynamiczny wzrost jest w dużej mierze napędzany czynnikami ekonomicznymi.

W ciągu ostatniej dekady, uśredniony koszt energii wiatrowej spadł o 70 procent, podczas gdy uśredniony koszt energii słonecznej zmniejszył się jeszcze bardziej o imponujące 90 procent w skali krajowej.

W USA, energia odnawialna jest obecnie najtańszym źródłem pozyskiwania prądu. - Wiatr i energia słoneczna będą podstawą rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale to, czy mogą zapewnić 100 proc. energii elektrycznej w całym kraju, bez tworzenia kopii zapasowych, jest przedmiotem debaty inżynierów - napisał w specjalnym oświadczeniu profesor Stephen Porder, zajmujący się ekologią i biologią ewolucyjną z prestiżowego uniwersytetu Brown z Rhode Island.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty