Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Rosyjscy obrońcy praw człowieka alarmują, że kremlowski reżim wprowadza paszportowy terror.
Chodzi o zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych do przyjmowania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Obrońcy praw człowieka w Rosji wskazują także na znowelizowane prawo, które pozwala odbierać paszporty przeciwnikom reżimu.

Rosyjski adwokat Dmitrij Zachwatow zwraca uwagę, że paszportowy terror stosowany przez reżim narusza międzynarodowe prawo i zasady demokracji.

- Obywatelstwo jest zawsze dobrowolne. Zgodnie z międzynarodowymi zasadami, można je dostać w związku z urodzeniem, w związku z więzami krwi i na własną prośbę. Natomiast praktyka przymusowego przyjmowania obywatelstwa jest absolutnie wykluczona. Dlatego jeśli człowiek ma obywatelstwo innego państwa, obecnie chodzi głównie o obywateli Ukrainy, a Rosyjska Federacja pod przymusem usiłuje wręczać obywatelom innego państwa swoje paszporty, to jest to niedopuszczalna praktyka - stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda rosyjski adwokat.

Do tego dochodzą poprawki wprowadzone do ustaw o paszportach, pozwalające urzędnikom i służbom na odbieranie paszportów obywatelom Rosji, żeby ci nie mogli wyjechać z kraju. To rodzaj represji wobec przeciwników wojny i kremlowskiego reżimu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty