We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, która poszerza grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków. Programem darmowych medykamentów objęte zostaną osoby do 18. roku życia i powyżej 65 lat. Zmiany wejdą w życie od września.
Program będzie dostępny dla około 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów.
- Znacząco obniżamy też granicę wieku. Wcześniej było to 75 plus, a teraz program obejmie osoby po 65 roku życia. Chcemy, żeby każda babcia czy dziadek troszeczkę mniej musieli się martwić o to, czy mogą wykupić receptę, czy nie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Rozszerzona zostanie też lista bezpłatnych leków z ponad 2 tysięcy do 4000 pozycji.
Z programu bezpłatnych leków skorzystało do tej pory około czterech milionów seniorów. Od września 2016 roku koszt realizacji programu wyniósł blisko 4,5 miliarda złotych. W ubiegłym roku rząd wydał na ten cel blisko 800 milionów. Teraz ma on kosztować 2 miliardy 400 milionów zł rocznie.
Program darmowych leków dla dzieci i seniorów jest realizacją obietnicy prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Ula Programowego Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w maju w Warszawie.
- Znacząco obniżamy też granicę wieku. Wcześniej było to 75 plus, a teraz program obejmie osoby po 65 roku życia. Chcemy, żeby każda babcia czy dziadek troszeczkę mniej musieli się martwić o to, czy mogą wykupić receptę, czy nie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Rozszerzona zostanie też lista bezpłatnych leków z ponad 2 tysięcy do 4000 pozycji.
Z programu bezpłatnych leków skorzystało do tej pory około czterech milionów seniorów. Od września 2016 roku koszt realizacji programu wyniósł blisko 4,5 miliarda złotych. W ubiegłym roku rząd wydał na ten cel blisko 800 milionów. Teraz ma on kosztować 2 miliardy 400 milionów zł rocznie.
Program darmowych leków dla dzieci i seniorów jest realizacją obietnicy prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Ula Programowego Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w maju w Warszawie.

Radio Szczecin