Od dziś cała autostrada A1 jest bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli.
Zniesienie opłat dotyczy również odcinka koncesyjnego, co oznacza, że przejazd całą trasą o długości 567 kilometrów od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta jest bezpłatny.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w mediach społecznościowych, że zniesienie opłat na państwowych autostradach było jednym z zapowiedzianych na wiosnę postulatów rządu.
"Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk-Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.
Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury niepobieranie opłat na autostradzie A1 ma na celu realizację polityki zakładającej zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg publicznych w Polsce oraz zwiększenie mobilności Polaków. Zniesienie opłat za przejazd aut osobowych i motocykli autostradami spowodowało przeniesienie na nie części ruchu z dróg alternatywnych, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w mediach społecznościowych, że zniesienie opłat na państwowych autostradach było jednym z zapowiedzianych na wiosnę postulatów rządu.
"Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk-Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.
Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury niepobieranie opłat na autostradzie A1 ma na celu realizację polityki zakładającej zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg publicznych w Polsce oraz zwiększenie mobilności Polaków. Zniesienie opłat za przejazd aut osobowych i motocykli autostradami spowodowało przeniesienie na nie części ruchu z dróg alternatywnych, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Radio Szczecin