Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Stanisław Żaryn. źródło: https://twitter.com/StZaryn
Stanisław Żaryn. źródło: https://twitter.com/StZaryn
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn powiedział, że w tak zwanej aferze wizowej nie ma żadnego "wątku afrykańskiego."
Na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w kancelarii premiera ocenił, że materiał w telewizji TVN opowiadający o rzekomych nieprawidłowościach w Kenii i Ugandzie z wydawaniem wiz, jest nierzetelny i przedstawia fałszywe tezy oraz kłamstwa dotyczące Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zaznaczył, że w materiale pokazano sześciu ludzi, którzy protestują przed jednym z konsulatów polskich w Afryce,a oni akurat protestowali przed konsulatem honorowym, który nie wydaje w ogóle wiz.

Stanisław Żaryn powiedział, dziennikarze TVN w materiale poinformował, że CBA zajmuje się ambasadą w Nairobi, co uznano za dowód iż sprawa wizy jest o wiele poważniejsza. Sekretarz stanu zaznaczył, że już dementował jakoby Biuro prowadziło jakąkolwiek sprawę w placówkach dyplomatycznych naszego kraju w Afryce.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej ocenił, że materiał w telewizji komercyjnej był kolejną próbą wyolbrzymienia tematu nieprawidłowości w wydawaniu wiz obcokrajowcom. Stanisław Żaryn powiedział, że w materiale przedstawiono kilku mieszkańców Ugandy, którzy rzekomo płacili za wydanie wiz. Nie powiedziano jednak - jak podkreślił Żaryn - komu mieli przekazać pieniądze. "Ja tej historii nie traktuję, jako wiarygodnej. To próba poszukiwania działań politycznych, które mają rozkręcać ten temat, atrakcyjny dla pewnych środowisk politycznych w Polsce." - podkreślił Stanisław Żaryn.

Sprawę nieprawidłowości w wydawaniu wiz prowadzi prokuratura. Śledczy ustalili, że urzędnicy polskich konsulatów mieli za łapówki wydawać wizy Schengen imigrantom. Proceder odkryło w ubiegłym roku Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczył on nieco ponad 250 wiz.

Prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie siedmiu osobom podejrzanym o nielegalne przyspieszanie postępowania wizowego. Żadna z tych osób nie jest urzędnikiem państwowym. Trzech podejrzanych trafiło do aresztu. Nieprawidłowości miały być m.in. w placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Indiach.
Zaznaczył, że w materiale pokazano sześciu ludzi, którzy protestują przed jednym z konsulatów polskich w Afryce,a oni akurat protestowali przed konsulatem honorowym, który nie wydaje w ogóle wiz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty