Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik jest przekonany, że uda się ewakuować Polaków przebywających w Strefie Gazy.
Wczoraj otwarto przejście graniczne pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem dla kilkudziesięciu rannych Palestyńczyków i ponad 500 obcokrajowców. Naszych rodaków jednak nie ma liście osób mających przekroczyć granicę.
Maciej Wąsik mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że państwo polskie niezwykle dba o Polaków, którzy pozostają w trudnej sytuacji poza granicami kraju. Jako przykład podał ewakuację naszych rodaków z Izraela. "Przebiegła bardzo sprawnie, kilka państw prosiło nas o pomoc i patrzyło, jak my to zrobiliśmy. To wielka zasługa MSZ i MON oraz naszych wojskowych samolotów, które odbyły tę misję" - podkreślił wiceszef MSZ. Dodał, że to, co dzieje się w Strefie Gazy, zagraża życiu i zdrowiu polskich obywateli. "Musimy dołożyć wszelkich starań, żeby ich stamtąd wydostać, ale nie wszystko zależy od nas, bo tam jest po prostu wojna" - mówił Maciej Wąsik.
Nie wiadomo, na jak długo przejście między Strefą Gazy a Egiptem w Rafah zostało otwarte. To jedyne takie przejście graniczne. Od wybuchu wojny granica była zamknięta. Jej czasowe otwarcie i zezwolenie na ewakuację ze Strefy Gazy części osób jest efektem porozumienia, wynegocjowanego za pośrednictwem Kataru pomiędzy Egiptem, Izraelem i ekstremistyczną organizacją Hamas.
Maciej Wąsik mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że państwo polskie niezwykle dba o Polaków, którzy pozostają w trudnej sytuacji poza granicami kraju. Jako przykład podał ewakuację naszych rodaków z Izraela. "Przebiegła bardzo sprawnie, kilka państw prosiło nas o pomoc i patrzyło, jak my to zrobiliśmy. To wielka zasługa MSZ i MON oraz naszych wojskowych samolotów, które odbyły tę misję" - podkreślił wiceszef MSZ. Dodał, że to, co dzieje się w Strefie Gazy, zagraża życiu i zdrowiu polskich obywateli. "Musimy dołożyć wszelkich starań, żeby ich stamtąd wydostać, ale nie wszystko zależy od nas, bo tam jest po prostu wojna" - mówił Maciej Wąsik.
Nie wiadomo, na jak długo przejście między Strefą Gazy a Egiptem w Rafah zostało otwarte. To jedyne takie przejście graniczne. Od wybuchu wojny granica była zamknięta. Jej czasowe otwarcie i zezwolenie na ewakuację ze Strefy Gazy części osób jest efektem porozumienia, wynegocjowanego za pośrednictwem Kataru pomiędzy Egiptem, Izraelem i ekstremistyczną organizacją Hamas.

Radio Szczecin