Na jutro do MSZ zaproszeni zostali po raz kolejny ambasadorowie Egiptu, Izraela i Palestyny.
W Strefie Gazy jest 29 obywateli RP - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Wiceminister Jabłoński napisał na platformie X, że nieprawdą jest, że jedynymi obywatelami państw trzecich pozostającymi w Strefie Gazy są Polacy. Jak podkreślił, to jest fakenews. Wskazał, że w Gazie pozostaje nadal około 5-6 tysięcy obywateli państw trzecich, w tym większości krajów Unii Europejskiej. Przypomniał jednocześnie, że ewakuacja obcokrajowców jest od wczoraj ponownie zablokowana. Informację taką przedstawicielom państw UE przekazały wczoraj Egipt i Izrael.
- Polska stanowczo domaga się odblokowania ewakuacji, jej wstrzymywanie nie ma żadnego uzasadnienia i budzi coraz poważniejszy niepokój - podkreślił wiceminister. Poinformował, że w tej sprawie na jutro do MSZ zaproszeni zostali po raz kolejny ambasadorowie Egiptu, Izraela i Palestyny. Dodał, że Polacy są na listach ewakuacyjnych, które zostały przekazane stronie egipskiej i izraelskiej przez MSZ na początku października. Przypomniał też, że pierwsza rozmowa z ambasadorem Izraela w pilnym trybie odbyła się w MSZ jeszcze w październiku.
Paweł Jabłoński zapewnił również, że polski MSZ i nasze placówki w Palestynie, Izraelu i Egipcie od czterech tygodni robią wszystko, aby doprowadzić od bezpiecznej ewakuacji Polaków z Gazy. "Od prawie miesiąca pozostajemy w regularnym, codziennym kontakcie ze stroną egipską i izraelską w sprawie szczegółów ewakuacji" - napisał.
Wiceminister Jabłoński napisał na platformie X, że nieprawdą jest, że jedynymi obywatelami państw trzecich pozostającymi w Strefie Gazy są Polacy. Jak podkreślił, to jest fakenews. Wskazał, że w Gazie pozostaje nadal około 5-6 tysięcy obywateli państw trzecich, w tym większości krajów Unii Europejskiej. Przypomniał jednocześnie, że ewakuacja obcokrajowców jest od wczoraj ponownie zablokowana. Informację taką przedstawicielom państw UE przekazały wczoraj Egipt i Izrael.
- Polska stanowczo domaga się odblokowania ewakuacji, jej wstrzymywanie nie ma żadnego uzasadnienia i budzi coraz poważniejszy niepokój - podkreślił wiceminister. Poinformował, że w tej sprawie na jutro do MSZ zaproszeni zostali po raz kolejny ambasadorowie Egiptu, Izraela i Palestyny. Dodał, że Polacy są na listach ewakuacyjnych, które zostały przekazane stronie egipskiej i izraelskiej przez MSZ na początku października. Przypomniał też, że pierwsza rozmowa z ambasadorem Izraela w pilnym trybie odbyła się w MSZ jeszcze w październiku.
Paweł Jabłoński zapewnił również, że polski MSZ i nasze placówki w Palestynie, Izraelu i Egipcie od czterech tygodni robią wszystko, aby doprowadzić od bezpiecznej ewakuacji Polaków z Gazy. "Od prawie miesiąca pozostajemy w regularnym, codziennym kontakcie ze stroną egipską i izraelską w sprawie szczegółów ewakuacji" - napisał.

Radio Szczecin