Serbska policja zatrzymała w ciągu ostatnich dni ponad 4500 nielegalnych migrantów w przygranicznych rejonach. Akcja służb rozpoczęła się po tym, jak rząd w Belgradzie został skrytykowany przez Węgry za słabe działania przeciwko przemytnikom ludzi.
Zakrojona na szeroką skalę policyjna akcja poszukiwania nielegalnych migrantów trwała od 27 października. W jej trakcie udało się odnaleźć około 4500 osób, które chciały nielegalnie dostać się na teren Unii Europejskiej.
Poszukiwania miały miejsce rejonie miast: Sombor w pobliżu granicy chorwackiej i węgierskiej, Subotica przy granicy z Węgrami, Kikinda przy granicy z Rumunią, a także Pirot na pograniczu serbsko-bułgarskim. Serbski resort spraw wewnętrznych poinformował, że do tej pory do ośrodków recepcyjnych przewieziono ponad trzy tysiące nielegalnych migrantów. Akcja prowadzona była wspólnie z Komisją do spraw Uchodźców i Migracji.
Mobilizacja policji w poszukiwaniu migrantów zlecona została przez serbskiego ministra spraw wewnętrznych Bratislava Gaszicia. Zbiegła się ona z odtajnieniem raportu węgierskich służb specjalnych, dotyczącego przygotowania Serbów do fali migrantów. Napisano w nim między innymi, że serbska policja jest bezsilna i słaba wobec narastającego problemu działania zorganizowanych i coraz bardziej niebezpiecznych grup przemytników ludzi przez granicę.
Warto też dodać, że Serbia jako jedyny kraj w regionie szeroko wydaje wizy turystyczne krajom, z których pochodzi najwięcej migrantów w zachodniej Europie.
Poszukiwania miały miejsce rejonie miast: Sombor w pobliżu granicy chorwackiej i węgierskiej, Subotica przy granicy z Węgrami, Kikinda przy granicy z Rumunią, a także Pirot na pograniczu serbsko-bułgarskim. Serbski resort spraw wewnętrznych poinformował, że do tej pory do ośrodków recepcyjnych przewieziono ponad trzy tysiące nielegalnych migrantów. Akcja prowadzona była wspólnie z Komisją do spraw Uchodźców i Migracji.
Mobilizacja policji w poszukiwaniu migrantów zlecona została przez serbskiego ministra spraw wewnętrznych Bratislava Gaszicia. Zbiegła się ona z odtajnieniem raportu węgierskich służb specjalnych, dotyczącego przygotowania Serbów do fali migrantów. Napisano w nim między innymi, że serbska policja jest bezsilna i słaba wobec narastającego problemu działania zorganizowanych i coraz bardziej niebezpiecznych grup przemytników ludzi przez granicę.
Warto też dodać, że Serbia jako jedyny kraj w regionie szeroko wydaje wizy turystyczne krajom, z których pochodzi najwięcej migrantów w zachodniej Europie.

Radio Szczecin