Estonia wprowadziła dla obywateli możliwość głosowania za pomocą smartfonów.
Projekt ustawy zatwierdził tamtejszy rząd, który liczy na to, że nowy system będzie gotowy na przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego.
Ministerstwo gospodarki i informatyki Estonii poinformowało, że na potrzeby głosowania zostanie przygotowana aplikacja mobilna i oprogramowanie, które umożliwi weryfikację głosów. Jak mówi cytowany przez portal Postimees szef resortu Tiit Riisalo, ma to zapewnić neutralność w kwestii technologii oraz bezpieczeństwo.
Ministerstwo zapewnia, że będzie to tak samo bezpieczne, jak głosowanie elektroniczne lub papierowe. Liczy przy tym, że oprogramowanie będzie można wykorzystać w czerwcu przyszłego roku, kiedy odbędą się wybory do Europarlamentu.
Estończycy od kilku lat mogą głosować nie tylko w lokalach wyborczych, ale też przez internet. Sposób ten po raz pierwszy zastosowano podczas wyborów lokalnych w 2005 roku.
Ministerstwo gospodarki i informatyki Estonii poinformowało, że na potrzeby głosowania zostanie przygotowana aplikacja mobilna i oprogramowanie, które umożliwi weryfikację głosów. Jak mówi cytowany przez portal Postimees szef resortu Tiit Riisalo, ma to zapewnić neutralność w kwestii technologii oraz bezpieczeństwo.
Ministerstwo zapewnia, że będzie to tak samo bezpieczne, jak głosowanie elektroniczne lub papierowe. Liczy przy tym, że oprogramowanie będzie można wykorzystać w czerwcu przyszłego roku, kiedy odbędą się wybory do Europarlamentu.
Estończycy od kilku lat mogą głosować nie tylko w lokalach wyborczych, ale też przez internet. Sposób ten po raz pierwszy zastosowano podczas wyborów lokalnych w 2005 roku.

Radio Szczecin