Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
https://moremadam.pl/
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu

Fot. www.pixabay.com/photo-2808321 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2808321 (domena publiczna)
35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce przeszedł do historii. W Chicago w ciągu dwóch tygodni widzowie zobaczyli blisko 60 obrazów zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz naszego kina za granicą.
Zwycięskie produkcje otrzymały prestiżowe nagrody Złotych Zębów Kamery. Organizatorzy chicagowskiego wydarzenia podkreślają, że wyróżnienia otrzymują nie najlepsze, a najbardziej interesujące filmy. Wśród produkcji fabularnych zwyciężyła "Zielona Granica" Agnieszki Holland. Wśród dokumentów obraz "Pisklaki" Lidii Dudy.

Chicagowski Festiwal słynie przede wszystkim z pokazywania właśnie dokumentów, które tak naprawdę dominują na tym wydarzeniu. Mówi jeden z jego organizatorów Klaudiusz Madej. - Tutaj na ziemi amerykańskiej tych dokumentów nigdzie nie można zobaczyć. Nasz Festiwal jest tak naprawdę jedynym tutaj który pokazuje te dokumenty nieprzerwanie od 35 lat. - mówi Madej.

Nagrodę Publiczności otrzymał film Kingi Dębskiej "Święto Ognia". Zwycięskie produkcje będą teraz do zobaczenia w wielu innych częściach Stanów Zjednoczonych, jak ośrodki akademickie czy kina niezależne. Festiwal jak zwykle cieszył się dużą popularnością. Na wiele seansów bilety na kilka tygodni wcześniej były wyprzedane.
Relacja Jana Pachlowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty