W Polsce rośnie liczba zakażeń nową odmianą wirusa SARS-CoV2. Najciężej chorzy na COVID-19 są hospitalizowani. Dyskutowali o tym specjaliści chorób zakaźnych i epidemiolodzy podczas konferencji "Choroby zakaźne 2023", która odbyła się w Warszawie.
Subwariant Eris, który obecnie dominuje, jest bardzo zakaźny - mówiła krajowy konsultant do spraw epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
- Na pewno większa zaraźliwość, ale jeśli chodzi o przebieg choroby, to tutaj generalnie mówi się, że on jest niby łagodniejszy, ale patrząc na to, co dzieje się w naszym kraju, to wszystko zależy od odporności, od układu immunologicznego każdej osoby, która zachoruje, od tego, czy była szczepiona wcześniej przeciw poszczególnym wariantom, czy ma komplet szczepień, czy obarczona jest dodatkowymi jeszcze chorobami - wyliczała prof. Paradowska-Stankiewicz.
Według rządowego komunikatu, ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 2360 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV2.
- Na pewno większa zaraźliwość, ale jeśli chodzi o przebieg choroby, to tutaj generalnie mówi się, że on jest niby łagodniejszy, ale patrząc na to, co dzieje się w naszym kraju, to wszystko zależy od odporności, od układu immunologicznego każdej osoby, która zachoruje, od tego, czy była szczepiona wcześniej przeciw poszczególnym wariantom, czy ma komplet szczepień, czy obarczona jest dodatkowymi jeszcze chorobami - wyliczała prof. Paradowska-Stankiewicz.
Według rządowego komunikatu, ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 2360 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV2.

Radio Szczecin