Rada Ministrów przyjęła na swoim posiedzeniu projekt ustawy zamrażającej ceny energii, który został złożony przez ministra klimatu i środowiska. Rząd chce przedłużyć na 2024 rok funkcjonowanie mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii.
"Rozwiązanie zapewni w następnym roku ochronę Polaków przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy zdolnością finansową gospodarstw domowych, cenami nośników energii na rynkach, a łącznymi kosztami systemu wsparcia obciążających budżet państwa" - napisano w oświadczeniu rządu.
Projekt zakłada między innymi, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych ceny pozostaną bez zmian w taryfach na 2024 rok w rozliczeniach z odbiorcami, do limitu 3 megawatogodzin dla gospodarstw domowych, 3,6 megawatogodzin dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami oraz 4 megawatogodzin dla gospodarstw domowych rolników jak i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Cena ma być nie wyższa niż tak zwana cena maksymalna ustalona na poziomie 693 złotych za megawatogodzinę.
Projekt zakłada między innymi, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych ceny pozostaną bez zmian w taryfach na 2024 rok w rozliczeniach z odbiorcami, do limitu 3 megawatogodzin dla gospodarstw domowych, 3,6 megawatogodzin dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami oraz 4 megawatogodzin dla gospodarstw domowych rolników jak i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Cena ma być nie wyższa niż tak zwana cena maksymalna ustalona na poziomie 693 złotych za megawatogodzinę.

Radio Szczecin