Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Blokady polskich i słowackich przewoźników na przejściach granicznych z Ukrainą to dziś jeden z tematów spotkania ministrów transportu unijnych krajów w Brukseli.
Wnioskowała o to Polska, a poparły ją Słowacja i Węgry. Od prawie miesiąca trwa protest polskich przewoźników przeciwko liberalizacji unijnej umowy znoszącej system zezwoleń dla ukraińskich transportowców.

Dyskusja na ten temat zaplanowana jest na zakończenie spotkania ministrów transportu unijnych krajów. Nie są spodziewane żadne decyzje. Z zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu wynika, że Warszawa będzie się dziś domagać przywrócenia zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy. Komisja Europejska odpowiada, że obecnie jest to już niemożliwe.

Rozmawia natomiast z władzami w Kijowie na temat stworzenia dodatkowych pasów na przejściach granicznych dla pustych ciężarówek, które wracają z Ukrainy. W tej sprawie toczyły się też rozmowy na linii Warszawa-Kijów.

Jednym z postulatów protestujących polskich przewoźników jest również zlikwidowanie po stronie ukraińskiej tak zwanej e-kolejki, czyli elektronicznego systemu rezerwacji kolejki do przekraczania granicy dla międzynarodowych przewoźników.

Polscy transportowcy mówią, że jest w nim wiele błędów i nieprawidłowości, że utrudnia im funkcjonowanie i że faworyzuje ukraińskich przedsiębiorców.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty