Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Dziś spodziewane zatwierdzenie zaliczki w wysokości ponad pięciu miliardów euro dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy.
Decyzję mają podjąć w Brukseli ministrowie finansów unijnych krajów. Zielone światło dla wypłaty pieniędzy dała Komisja Europejska nieco ponad dwa tygodnie temu. Oprócz Polski dziś zatwierdzone mają być zmienione plany dziewięciu krajów.

Zaliczka jest z nowego rozdziału KPO, czyli programu na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji - RePowerEU. Wniosek o zmiany w KPO z uwzględnieniem projektów na ten cel trafił z Warszawy do Brukseli pod koniec sierpnia.

Po dzisiejszym zatwierdzeniu zaliczki kolejny krok to podpisanie umowy finansowej z Komisją Europejską a potem wypłata pierwszej transzy. Nie jest wykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku. Na początek będzie to zapewne połowa z ponad pięć miliardów euro.

Cały zmieniony KPO opiewa na prawie 60 miliardów euro, z czego nisko oprocentowane pożyczki to 34,5 miliarda euro, a bezzwrotne granty - nieco ponad 25 miliardów euro.
Krajowy Plan Odbudowy został podpisany przez Komisję Europejską w czerwcu ubiegłego roku, ale wypłata pieniędzy jest wstrzymana.

Komisja uzależnia zgodę od spełnienia kilku warunków, między innymi dotyczących niezależności sądownictwa.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty