Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

źródło: https://www.lefigaro.fr
źródło: https://www.lefigaro.fr
Dokładnie rok dzieli nas od ponownego otwarcia katedry Notre-Dame w Paryżu. Z tej okazji świątynię odwiedzi francuski prezydent Emmanuel Macron. Paryżanie z niecierpliwością czekają na to, by znów móc wejść do katedry.
Prezydencka wizyta w Notre-Dame będzie skupiona na odbudowie dachu i sygnaturki - całkowicie zniszczonych przez pożar w 2019 roku. Od kilku dni Francuzi i turyści, którzy gromadzą się wokół katedry, mogą podziwiać drewniany szkielet nowej wieży, którego szczyt ma znajdować się na wysokości 96 metrów.

- Mam firmę ciesielską. Wiedziałem, że kilka dni temu rozpoczęto montaż nowej sygnaturki, więc przyjechałem specjalnie po to, by zobaczyć plac budowy - tłumaczy Benoît, który przyjechał do Paryża z oddalonego o 500 kilometrów miasta La Rochelle.

- Z niecierpliwością czekamy na otwarcie, by zobaczyć, jak została zagospodarowana. Na pewno będzie można podziwiać elementy sufitowe i malowidła, które nie były widoczne wcześniej - zauważa Yves, 82-letni mieszkaniec Paryża, który z wielką uwagą śledzi remont. - Rysuję Notre-Dame od czasu pożaru. Rysuję wszystkie etapy odbudowy. Robię to raz lub dwa razy w tygodniu, bo to coś, czego nie widzi się na co dzień - opowiada Yves.

Francuskie władze nie ujawniły jeszcze, jak będzie wyglądała inauguracja wyremontowanej katedry. Wiadomo natomiast, że w pierwszym roku od otwarcia odwiedzi ją około 14 milionów osób - czyli o dwa miliony więcej niż przed pożarem.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty