Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Biały Dom w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 Public Domain)
Biały Dom w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 Public Domain)
Stany Zjednoczone omawiają powojenne plany zarządzania Strefą Gazy z Autonomią Palestyńską wraz z regionalnymi sojusznikami Waszyngtonu.
Dla Amerykanów to jeden z kluczowych punktów zainteresowania i próba przewidywania, jak sytuacja może się ułożyć po zakończeniu konfliktu Izrael - Hamas.

Sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się z delegacją swoich arabskich odpowiedników z Arabii Saudyjskiej, Kataru, Jordanii, Turcji i Autonomii Palestyńskiej, gdzie głównym zagadnieniem wspólnej dyskusji był temat Strefy Gazy po izraelskiej ofensywie.

Waszyngton przewiduje, że zarówno Gazą, jak i Zachodnim Brzegiem będzie przewodzić zjednoczony rząd, na którego czele stanie "ożywiona" Autonomia Palestyńska. Tutejsze media podkreślają, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas, który początkowo odrzucił amerykańską koncepcję, zmienił swoje stanowisko. Mimo to pozostaje wiele pytań dotyczących bezpośredniej najbliższej przyszłości dla Gazy po zakończeniu wojny. Rzecznik Departamentu Stanu Matt Miller w pisemnym oświadczeniu poinformował, że Biały Dom rozumie, że nastąpi "jakiś okres przejściowy", w którym siły izraelskie pozostaną w Gazie po zakończeniu działań bojowych, ale nie może on być trwały. Podczas wcześniejszych rozmów delegacja arabska dała jasno do zrozumienia, że nie jest chętna do współpracy z siłami międzynarodowymi, które miały zapewnić bezpieczeństwo w Gazie po wojnie. Arabowie oficjalnie nie chcą też, aby Amerykanie odgrywali w tym przypadku jakąkolwiek rolę.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty