Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś ostatni dzień tegorocznej kampanii "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Ponad tysiąc stacji diagnostycznych w kraju przeprowadza darmowe badania techniczne oświetlenia samochodów.
Inżynier Piotr Kaźmierczak z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że oświetlenie samochodu warto sprawdzić między innymi po wymianie żarówki:

- W zasadzie po każdorazowej wymianie źródła światła, jeżeli nam się ono przepali, powinniśmy udać się na stację diagnostyczną, żeby sprawdzić po pierwsze jakość granicy światła i cienia, a po drugie ustawienie reflektora. Jeżeli będzie ono zbyt niskie, mamy krótki zasięg oświetlenia, krótki zasięg widoczności. Jeżeli będzie ono zbyt wysokie, to wtedy oślepiają innych kierowców. - mówi Kaźmierczak.

Nieprawidłowe oświetlanie drogi może być spowodowane także niewłaściwą żarówką:

- Mając reflektor samochodowy możemy w nim tak naprawdę stosować tylko homologowane źródła światła, jakie przewidział producent danego reflektora, więc jakiekolwiek wymiany na innego rodzaju źródła światła mogą skutkować bardzo niewłaściwym oświetleniem drogi i oślepianiem kierowców. - zauważa Kaźmierczak.

Wraz z akcją policjanci ruchu drogowego uważniej przyglądają się oświetleniu samochodów na drogach. Wykaz stacji, które oferują badanie dostępna jest na stronie policja.pl.
Piotr Kaźmierczak z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że oświetlenie samochodu warto sprawdzić między innymi po wymianie żarówki.
Nieprawidłowe oświetlanie drogi może być spowodowane także niewłaściwą żarówką, dodaje Kaźmierczak

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty