Dariusz Wieczorek powiedział m.in. o likwidacji instytucji kultury podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dawnych reformach wicepremiera Gowina.
Minister Dariusz Wieczorek poinformował, że w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego zapadła decyzja o postawieniu w stan likwidacji instytucji kultury, podległych ministerstwu. Zapowiedział, że wiele innych kwestii będzie omawianych ze środowiskiem akademickim.
Minister powiedział, że ministerstwo w najbliższych miesiącach ma się skupić na podsumowaniu funkcjonującej od kilku lat ustawy o szkolnictwie wyższym oraz na finansowaniu nauki. Pytany o najbliższe plany resortu minister ujawnił, że resort zlikwiduje podlegające mu instytucje kultury.
- Już podjęliśmy decyzję o tym, że stawiamy je w stan likwidacji, bo okazuje się, że ta likwidacja trwa pół roku, w związku z czym to będzie oczywiście czas na to, żeby zobaczyć jak to wszystko funkcjonowało - wskazał minister.
Szef resortu nauki zamierza współpracować ze środowiskami akademickim i naukowym między innymi przy liście czasopism naukowych czy przy ocenie funkcjonowania uczelni wyższych w Polsce.
Minister dodał, że resort przeanalizuje też efekty reformy uczelni, przeprowadzonej za czasów wicepremiera Jarosława Gowina.
- Jest wiele zastrzeżeń. Myślę, że trzeba przede wszystkim zwiększać samodzielność uczelni, zwiększać demokrację na uczelniach, przed nami przecież wybory rektorów - powiedział Wieczorek.
W najbliższym czasie Dariusz Wieczorek chce też omówić kwestię finansowania instytutów badawczych oraz instytucji podległych ministerstwu.
- Będziemy rozmawiali z kierownictwami tych instytucji, jak mądrze i rozsądnie wydawać środki finansowe - zapowiedział minister.
Zaznaczył też, że w tym roku jest dużo więcej środków przeznaczonych na naukę, niż w roku ubiegłym.
Minister powiedział, że ministerstwo w najbliższych miesiącach ma się skupić na podsumowaniu funkcjonującej od kilku lat ustawy o szkolnictwie wyższym oraz na finansowaniu nauki. Pytany o najbliższe plany resortu minister ujawnił, że resort zlikwiduje podlegające mu instytucje kultury.
- Już podjęliśmy decyzję o tym, że stawiamy je w stan likwidacji, bo okazuje się, że ta likwidacja trwa pół roku, w związku z czym to będzie oczywiście czas na to, żeby zobaczyć jak to wszystko funkcjonowało - wskazał minister.
Szef resortu nauki zamierza współpracować ze środowiskami akademickim i naukowym między innymi przy liście czasopism naukowych czy przy ocenie funkcjonowania uczelni wyższych w Polsce.
Minister dodał, że resort przeanalizuje też efekty reformy uczelni, przeprowadzonej za czasów wicepremiera Jarosława Gowina.
- Jest wiele zastrzeżeń. Myślę, że trzeba przede wszystkim zwiększać samodzielność uczelni, zwiększać demokrację na uczelniach, przed nami przecież wybory rektorów - powiedział Wieczorek.
W najbliższym czasie Dariusz Wieczorek chce też omówić kwestię finansowania instytutów badawczych oraz instytucji podległych ministerstwu.
- Będziemy rozmawiali z kierownictwami tych instytucji, jak mądrze i rozsądnie wydawać środki finansowe - zapowiedział minister.
Zaznaczył też, że w tym roku jest dużo więcej środków przeznaczonych na naukę, niż w roku ubiegłym.

Radio Szczecin