Rząd w Pradze zdecydował o przedłużeniu wygasających o północy wyrywkowych kontroli na granicy ze Słowacją.
W październiku Czechy wprowadziły kontrole w koordynacji z Polską, aby ograniczyć przepływ migrantów, którzy chcą nielegalnie dostać się do Europy Zachodniej.
Gabinet Petra Fiali przedłużył wyrywkowe kontrole o kolejny miesiąc, co oznacza, że będą one obowiązywać co najmniej do 2 lutego. Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan powiedział, że decyzja wynika z sytuacji w krajach sąsiednich. Kontrole na swoich granicach przedłużyły wcześniej Polska i Niemcy.
Od 4 października czeska policja skontrolowała na granicy ze Słowacją ponad 680 tysięcy osób. Ponad tysiącowi osób odmówiono wstępu na terytorium Republiki Czeskiej, a 126 migrantów zawrócono na Słowację w związku z umową o readmisji. Zatrzymano też 58 przemytników ludzi.
Obowiązujących do 22 stycznia kontroli na granicy z Węgrami nie planuje przedłużyć Słowacja. Słowacki minister spraw wewnętrznych Matúš Šutaj Eštok poinformował o tym w rozmowie z telewizją Markíza argumentując, że sytuacja migracyjna się uspokoiła. Szef resortu spraw wewnętrznych zaznaczył, że kontrole powrócą, gdy dojdzie do nasilenia nielegalnej migracji. Według ministra można się tego spodziewać wiosną.
Gabinet Petra Fiali przedłużył wyrywkowe kontrole o kolejny miesiąc, co oznacza, że będą one obowiązywać co najmniej do 2 lutego. Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan powiedział, że decyzja wynika z sytuacji w krajach sąsiednich. Kontrole na swoich granicach przedłużyły wcześniej Polska i Niemcy.
Od 4 października czeska policja skontrolowała na granicy ze Słowacją ponad 680 tysięcy osób. Ponad tysiącowi osób odmówiono wstępu na terytorium Republiki Czeskiej, a 126 migrantów zawrócono na Słowację w związku z umową o readmisji. Zatrzymano też 58 przemytników ludzi.
Obowiązujących do 22 stycznia kontroli na granicy z Węgrami nie planuje przedłużyć Słowacja. Słowacki minister spraw wewnętrznych Matúš Šutaj Eštok poinformował o tym w rozmowie z telewizją Markíza argumentując, że sytuacja migracyjna się uspokoiła. Szef resortu spraw wewnętrznych zaznaczył, że kontrole powrócą, gdy dojdzie do nasilenia nielegalnej migracji. Według ministra można się tego spodziewać wiosną.

Radio Szczecin