W ubiegłym roku służby Słowenii zatrzymały na granicy prawie 60 tysięcy nielegalnych migrantów. W całym 2022 roku - 32 tysiące.
Słoweńska policja poinformowała, że większość migrantów pochodzi z Afryki i Bliskiego Wschodu - z Maroka, Afganistanu czy Pakistanu. Niemal 96 procent z nich weszło nielegalnie na teren Słowenii z Chorwacji. W ubiegłym roku Chorwacja została przyjęta do strefy Schengen, stąd między oboma krajami zniknęły przejścia graniczne i kontrole.
Jednak w październiku władze Słowenii przywróciły kontrole graniczne na przejściach z Chorwacją i Węgrami. Obowiązywać będą do maja.
Chorwacja również ma problem z nielegalnymi migrantami. Niedawno ogłoszono, że liczba udaremnionych, nielegalnych prób wejścia na jej terytorium zwiększyła się w ubiegłym roku o 73 procent.
Jednak w październiku władze Słowenii przywróciły kontrole graniczne na przejściach z Chorwacją i Węgrami. Obowiązywać będą do maja.
Chorwacja również ma problem z nielegalnymi migrantami. Niedawno ogłoszono, że liczba udaremnionych, nielegalnych prób wejścia na jej terytorium zwiększyła się w ubiegłym roku o 73 procent.

Radio Szczecin