Sąd w Bolonii częściowo usprawiedliwił protest aktywistów klimatycznych, którzy zablokowali autostradę. Protestowali przeciw używaniu paliw kopalnych.
Troje aktywistów ruchu „Ostatnia Generacja” 2 listopada zablokowało obwodnicę wokół Bolonii przyklejając dłonie do asfaltu. Ruch został wstrzymany na kilka godzin. Interweniowały straż pożarna i pogotowie ratunkowe.
Prokurator zażądał kary roku więzienia. Sąd, działający na życzenie oskarżonych w trybie doraźnym, odrzucił wiele oskarżeń i skazał ich na 6 miesięcy. Obu stronom przysługuje odwołanie.
W uzasadnieniu sędzia wymieniła szereg okoliczności łagodzących, głównie szlachetne i społecznie istotne pobudki. Skazani nie wyrazili skruchy. Powiedzieli włoskim mediom, że liczą na tysiące naśladowców.
W czwartek włoski parlament przyjął ustawę znacznie zaostrzającą kary za niszczenie i oszpecanie dóbr kultury.
Prokurator zażądał kary roku więzienia. Sąd, działający na życzenie oskarżonych w trybie doraźnym, odrzucił wiele oskarżeń i skazał ich na 6 miesięcy. Obu stronom przysługuje odwołanie.
W uzasadnieniu sędzia wymieniła szereg okoliczności łagodzących, głównie szlachetne i społecznie istotne pobudki. Skazani nie wyrazili skruchy. Powiedzieli włoskim mediom, że liczą na tysiące naśladowców.
W czwartek włoski parlament przyjął ustawę znacznie zaostrzającą kary za niszczenie i oszpecanie dóbr kultury.

Radio Szczecin