Czechy zawarły ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie w sprawie zakupu myśliwców F-35. Podpisali je w Pradze czeska minister obrony i ambasador USA. O zamówieniu amerykańskich samolotów wielozadaniowych piątej generacji rząd Petra Fiali zdecydował we wrześniu ubiegłego roku.
Umowa warta około 6,5 miliarda dolarów oprócz 24 samolotów wielozadaniowych obejmuje amunicję, modernizację baz lotniczych oraz szkolenia. Jest to największy w historii czeskiego wojska kontrakt na dostawę sprzętu.
Minister obrony Jana Černochová powiedziała, że podpisując międzyrządowe porozumienie, Czechy wkraczają w nową erę i dzięki nowoczesnemu wyposażeniu wojska zajmują miejsce w pierwszej lidze europejskich członków NATO. Szef sztabu generalnego Karel Řehka nazwał zakup F-35 projektem transformacyjnym dla całej armii.
Pierwsze nowe samoloty mają zostać dostarczone w 2031 roku, a pozostałe w ciągu kolejnych czterech lat.
Obecnie czeskie lotnictwo korzysta z 14 dzierżawionych od Szwecji myśliwców JAS-39 Gripen. Praga prowadzi rozmowy w sprawie przedłużenia najmu do 2035 roku.
Minister obrony Jana Černochová powiedziała, że podpisując międzyrządowe porozumienie, Czechy wkraczają w nową erę i dzięki nowoczesnemu wyposażeniu wojska zajmują miejsce w pierwszej lidze europejskich członków NATO. Szef sztabu generalnego Karel Řehka nazwał zakup F-35 projektem transformacyjnym dla całej armii.
Pierwsze nowe samoloty mają zostać dostarczone w 2031 roku, a pozostałe w ciągu kolejnych czterech lat.
Obecnie czeskie lotnictwo korzysta z 14 dzierżawionych od Szwecji myśliwców JAS-39 Gripen. Praga prowadzi rozmowy w sprawie przedłużenia najmu do 2035 roku.

Radio Szczecin