Znany jest program uroczystości związanych z ponownym otwarciem paryskiej katedry Notre-Dame.
Najsłynniejsza świątynia we Francji, która 5 lat temu została częściowo zniszczona przez pożar, otworzy swoje podwoje 8 grudnia. Z tej okazji we francuskiej stolicy zaplanowano szereg uroczystości.
O szczegółach programu poinformował w liście pasterskim arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Uroczystości rozpoczną się już na początku grudnia. Ulicami francuskiej stolicy przejdzie procesja z ocalałą z pożaru figurą Matki Bożej, która powróci na swoje dawne miejsce - w transepcie katedry. Dzień przed otwarciem Paryżanie usłyszą po raz pierwszy od pięciu lat dźwięk organów Notre-Dame. „Magnificat” i „Te Deum” zabrzmią, kiedy władze państwowe powierzą duchownym opiekę nad świątynią.
Najważniejsze uroczystości odbędą się 8 grudnia. Odprawiona zostanie pierwsza od czasu pożaru msza święta z udziałem wiernych. W ławach katedry zasiądą duchowni i goście z całego świata oraz osoby, które przyczyniły się do uratowania gmachu. Wierni, którym nie uda się wejść do katedry pierwszego dnia, będą mogli wziąć udział w jednej z uroczystych mszy odprawianych w Notre-Dame przez cały tydzień. Diecezja chce, aby Paryż żył tym wydarzeniem przez sześć miesięcy. "Wiele osób będzie mogło powiedzieć byłem na otwarciu katedry" - zapewnia biskup Laurent Ulrich.
Szacuje się, że w pierwszym roku od otwarcia Notre-Dame odwiedzi około 14 milionów ludzi - dwa miliony więcej niż przed pożarem.
O szczegółach programu poinformował w liście pasterskim arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Uroczystości rozpoczną się już na początku grudnia. Ulicami francuskiej stolicy przejdzie procesja z ocalałą z pożaru figurą Matki Bożej, która powróci na swoje dawne miejsce - w transepcie katedry. Dzień przed otwarciem Paryżanie usłyszą po raz pierwszy od pięciu lat dźwięk organów Notre-Dame. „Magnificat” i „Te Deum” zabrzmią, kiedy władze państwowe powierzą duchownym opiekę nad świątynią.
Najważniejsze uroczystości odbędą się 8 grudnia. Odprawiona zostanie pierwsza od czasu pożaru msza święta z udziałem wiernych. W ławach katedry zasiądą duchowni i goście z całego świata oraz osoby, które przyczyniły się do uratowania gmachu. Wierni, którym nie uda się wejść do katedry pierwszego dnia, będą mogli wziąć udział w jednej z uroczystych mszy odprawianych w Notre-Dame przez cały tydzień. Diecezja chce, aby Paryż żył tym wydarzeniem przez sześć miesięcy. "Wiele osób będzie mogło powiedzieć byłem na otwarciu katedry" - zapewnia biskup Laurent Ulrich.
Szacuje się, że w pierwszym roku od otwarcia Notre-Dame odwiedzi około 14 milionów ludzi - dwa miliony więcej niż przed pożarem.

Radio Szczecin