Projekt Krajowej Sieci Onkologicznej, który przyjął rząd, zakłada opóźnienie terminów wdrożenia rozwiązań wprowadzonych tą ustawą. Ustawa z 9 marca 2023 roku o KSO weszła w życie 20 kwietnia ubiegłego roku.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował po posiedzeniu rządu, że przesunięcie terminów było konieczne, gdyż poprzednicy nie przygotowali potrzebnych aktów wykonawczych.
- Nie przygotowali pełnego wejścia w życie wszystkich elementów związanych z dobrym funkcjonowaniem Sieci. Siedem z dziewięciu rozporządzeń nie zostało wydanych. Dlatego przesuwamy termin wejścia w życie części przepisów Krajowej Sieci Onkologicznej i dzięki temu zachowujemy możliwość korzystania ze wszystkich terapii onkologicznych we wszystkich szpitalach, które dzisiaj tą terapię prowadzą. Nie będzie żadnych ograniczeń - zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Projekt nowelizacji przesuwa o rok termin przeprowadzenia pierwszej kwalifikacji na dany poziom zabezpieczenia opieki w Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli do 31 marca przyszłego roku. Pozwoli to na rzetelną weryfikację podmiotów onkologicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast placówkom da czas na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi - napisano w uzasadnieniu.
Według projektu termin obowiązkowego przesyłania informacji przez podmioty również został przesunięty o rok, czyli na 1 kwietnia przyszłego roku. Infolinia, czyli centralna e-rejestracja miałaby działać od 1 lipca przyszłego roku.
- Nie przygotowali pełnego wejścia w życie wszystkich elementów związanych z dobrym funkcjonowaniem Sieci. Siedem z dziewięciu rozporządzeń nie zostało wydanych. Dlatego przesuwamy termin wejścia w życie części przepisów Krajowej Sieci Onkologicznej i dzięki temu zachowujemy możliwość korzystania ze wszystkich terapii onkologicznych we wszystkich szpitalach, które dzisiaj tą terapię prowadzą. Nie będzie żadnych ograniczeń - zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Projekt nowelizacji przesuwa o rok termin przeprowadzenia pierwszej kwalifikacji na dany poziom zabezpieczenia opieki w Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli do 31 marca przyszłego roku. Pozwoli to na rzetelną weryfikację podmiotów onkologicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast placówkom da czas na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi - napisano w uzasadnieniu.
Według projektu termin obowiązkowego przesyłania informacji przez podmioty również został przesunięty o rok, czyli na 1 kwietnia przyszłego roku. Infolinia, czyli centralna e-rejestracja miałaby działać od 1 lipca przyszłego roku.

Radio Szczecin