Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Donald Tusk. źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Donald Tusk. źródło: https://twitter.com/KancelariaSejmu
Najpierw Paryż, potem Berlin. Premier Donald Tusk rozpoczyna w poniedziałek kolejną oficjalną podróż zagraniczną.
Przed południem będzie rozmawiał z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, a po południu z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem. Wśród planowanych tematów: współpraca obronna oraz dalsze wspieranie Ukrainy, a także ożywienie Trójkąta Weimarskiego, czyli formatu współpracy Polski, Niemiec i Francji.

Premier Tusk powiedział w niedzielę, że Europa powinna tworzyć wspólną politykę obronną. - My, jako państwo graniczące z Rosją, graniczące de facto z frontem, musimy wykonać gigantyczny wysiłek i to musi być wspólny wysiłek - powiedział Donald Tusk.

Równolegle do rozmów premiera Tuska odbędzie się w Paryżu spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Szef polskiego MSZ-tu Radosław Sikorski odwiedził już Berlin w poprzednim miesiącu, gdzie rozmawiał ze swoją odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Dyplomaci dyskutowali między innymi o bezpieczeństwie w regionie, polityce europejskiej i polsko-niemieckiej historii. Radosław Sikorski powiedział, że był to krok w kierunku odbudowy wzajemnych stosunków.

- Będziemy poszukiwać pól, na których możemy coś zrobić wspólnie (…) Nie oznacza to, że we wszystkim będziemy się zgadzali - powiedział Sikorski.

Podczas wizyt w Berlinie i Paryżu premier Donald Tusk ma również rozmawiać o polityce rolnej i trwających protestach rolników.

Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie szef polskiego rządu odwiedzi po objęciu urzędu. W ostatnich tygodniach wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, a styczniu pojechał do Kijowa, gdzie spotkał się między innymi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Relacja Karola Surówki (IAR).
Relacja Adama Górczewskiego (IAR).
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty