Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że resort chce przeznaczyć 7 miliardów złotych na nowe programy związane z transformacją energetyczną.
To priorytetowe programy, które mają być finansowane ze środków Funduszu Modernizacyjnego i realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak powiedziała szefowa resortu klimatu, priorytetem ministerstwa jest przyspieszenie dochodzenia do zeroemisyjności w Polsce.

- To dla nas jest naprawdę niezwykle ważne, by ten proces wypełniania celów klimatycznych systematycznie wspierać, by ten proces przede wszystkim przyspieszył. Wierzę, że ta pula blisko 7 miliardów złotych zdecydowanie wesprze nasza gospodarkę - dodała Paulina Hennig-Kloska.

Pieniądze mają być przeznaczone na cztery programy - Moja Elektrownia (1,5 mld złotych), program kogeneracji dla energetyki i przemysłu (na ten cel ma być przeznaczone 400 mln złotych), wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych w kategorii N2 i N3 (1 mld zł) i budowy ogólnodostępnych stacji ładowania (2 mld złotych) oraz program Energia dla Wsi.

- Program cieszył się bardzo dużym powodzeniem na terenach wiejskich, wiejsko - miejskich. Był wykorzystywany przez rolników indywidualnych. Stwierdziliśmy, że trzeba zwiększyć pulę dostępnych środków z jednego miliarda do trzech - dodała minister klimatu i środowiska.

Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że wniosek o akceptację do Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest już wysłany, a resort czeka na zatwierdzenie i uruchomienie finansowania. Jest to możliwe w jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty