Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że depresja to coraz większy problem zdrowotny i społeczny.
Według danych NFZ w 2021 roku świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tysiącom pacjentów. Natomiast szacuje się na depresję może cierpieć znacznie więcej osób w naszym kraju, nawet milion 200 tysięcy.

Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji oraz zachęcenie chorych do leczenia.

Według opublikowanego w tym tygodniu raportu Medicover "Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywy 2023" zaburzenia psychiczne, w tym depresja, są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich pracowników - mówi Sylwia Rozbicka z zarządu Stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji".

Zaznacza, że te zwolnienia są zwykle długie, trwają kilka tygodni i są wielokrotnie przedłużane przez lekarzy psychiatrów. Najczęściej epizody depresyjne, zaburzenia lękowe i stres wpływają na absencję w pracy - wynika z raportu.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Do smutku dołącza się uczucie zmęczenia i zaburzenia snu, trudności ze skupieniem uwagi, myśli o śmierci i samobójstwie.

Eksperci podkreślają, że nie należy lekceważyć pierwszych objawów choroby, bo nieleczona depresja może się nasilać, a wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia.
Relacja Barbary Góry (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty