Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Kancelaria Premiera
Fot. Kancelaria Premiera
Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Pradze, gdzie spotka się z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą i weźmie udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz Polski i Czech tworzą ją Węgry oraz Słowacja.
Współpraca w dziedzinie obronności i energetyki, a także sytuacja na Ukrainie mają być tematami rozmowy premierów Polski i Czech. Z kolei na forum Grupy Wyszehradzkiej premierzy zajmą się między innymi bezpieczeństwem energetycznym i nielegalną migracją. Sprawą, która dzieli państwa V4, jest wojna na Ukrainie. Budapeszt i Bratysława są przeciwne wojskowej pomocy dla Kijowa, a premier Słowacji Robert Fico zebrał w ostatnich dniach krytykę za powielanie rosyjskiej narracji.

Szef czeskiego rządu Petr Fiala powiedział, że mimo różnic należy utrzymać dialog pomiędzy sąsiadującymi ze sobą państwami.

- Jaką mamy alternatywę? Jeśli nie będziemy rozmawiać, może to zablokować ważne decyzje na poziomie unijnym. Okaże się, czy potrafimy się porozumieć w sprawie konkretnych projektów, czy może ten format się skończył - skomentował Petr Fiala.

Donald Tusk ocenił, że od spotkania w stolicy Czech może zależeć przyszłość V4. Według niego nie ma powodu, aby państwa regionu nie były solidarne we wsparciu dla Ukrainy.

Polski premier zakończy wizytę w Pradze spotkaniem z prezydentem Petrem Pavlem, który przyjmie go w zamku na Hradczanach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty