Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Pentagon rozważa wykorzystanie ostatniego źródła finansowania ukraińskiej armii. To reakcja na działanie Kongresu, który od kilku miesięcy nie jest w stanie przegłosować odpowiedniej ustawy, która zapewni finansową pomoc dla wojsk Kijowa na najbliższe miesiące.
Pentagon chce teraz pomóc Ukrainie, nawet bez gwarancji, że Kongres w niedalekiej przyszłości uzupełni te fundusze w budżecie amerykańskiego dowództwa. Departament Obrony nadal dysponuje dla Ukrainy około czterema miliardami dolarów z funduszy prezydenckich, co pozwala Pentagonowi korzystać z własnych zapasów i wysyłać sprzęt wojskowy do Kijowa. Jednak Pentagon wcześniej niechętnie wydawał jakiekolwiek pozostałe fundusze bez gwarancji, że Kongres zwróci je na podstawie wniosku administracji o dodatkowe 60 miliardów dolarów, ponieważ pobranie z zapasów Departamentu Obrony bez planu uzupełnienia tego sprzętu, mogłoby mieć wpływ na gotowość wojskową USA.

Jednak w sytuacji, gdy Ukraina staje się coraz bardziej zdesperowana w potrzebie amerykańskiej pomocy wojskowej, a republikańscy przywódcy w Izbie Reprezentantów odmawiają przeprowadzenia głosowania w sprawie zapewnienia większych środków sprawia, że wyżsi urzędnicy ds. obrony zastanawiają się, czy istnieje wewnętrznie jakakolwiek "poduszka" finansowa, która pozwoliłaby departamentowi wydać przynajmniej część tych środków na pomoc Ukrainie w walce z Rosją.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty