Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

fot. https://www.gov.pl/web
fot. https://www.gov.pl/web
Kierownictwo resortu obrony podpisało umowę na zakup amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS.
To system, który pozwoli zintegrować wdrażane obecnie w polskiej armii elementy uzbrojenia tworzącego systemy WISŁA i NAREW, czyli obronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową średniego i krótkiego zasięgu.

"Obrona przestrzeni powietrznej Polski jest dla naszego rządu priorytetem. Polska to drugi po Stanach Zjednoczonych kraj, który będzie dysponował systemem PATRIOT w docelowej konfiguracji"- mówił szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

IBCS jest od niedawna wykorzystywany w wojsku Stanów Zjednoczonych. Wstępną gotowość bojową w amerykańskiej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej osiągnął wiosną ubiegłego roku. IBCS to jeden z najnowocześniejszych systemów dowodzenia. Gromadzi dane z pola walki i pozwala wybrać odpowiednie uzbrojenie potrzebne do zwalczania wrogiego obiektu czy celu.

Umowa, która zostanie zawarta dziś po południu, będzie realizowana do 2031 roku. Wartość kontraktu to ponad 2,5 mld dolarów netto. Przedmiotem umowy jest zakup zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, w tym niezbędnego sprzętu dowodzenia oraz łączności, który jest wymagany dla pozyskiwanych w ramach realizacji II fazy WISŁY 6 baterii wyrzutni Patriot oraz 23 zestawów krótkiego zasięgu w ramach systemu NAREW.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty