Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Biegi "Tropem Wilczym" na Jasnych Błoniach. Zdjęcie archiwalne. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Biegi "Tropem Wilczym" na Jasnych Błoniach. Zdjęcie archiwalne. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W trzystu miejscach w Polsce i na świecie około stu tysięcy osób weźmie udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym".
Te symboliczne zawody są częścią obchodów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Data święta przypada na 1 marca. W tym dniu w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie strzałem w tył głowy zostali straceni przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Rzeczniczka projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym" Barbara Konarska mówi, że Polacy rozsiani po całym świecie biegną, by oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. "W Australii odbędzie się pięć biegów, w Stanach Zjednoczonych biegi odbędą się w Chicago i Nowym Jorku. Biegnie Wilno, Londyn, Dublin, Wiedeń. Polacy na całym świecie jednoczą się w tym momencie, by wspólnie pamięć o Żołnierzach Wyklętych kultywować, by aktywnie powiedzieć im dziękujemy".

Barbara Konarska dodaje, że uczestnicy tegorocznego Biegu "Tropem wilczym" w szczególny sposób honorują powstańców warszawskich. "Kluczem wyboru twarzy, które zostały wydrukowane na koszulkach uczestników biegu, jest 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybraliśmy bohaterów, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, a później działali w drugiej konspiracji. Chcieliśmy pokazać, że to byli ludzie, którzy walczyli z każdym totalitaryzmem niemieckim i sowieckim" - podkreśla.

Według szacunków historyków w działania podziemia antykomunistycznego mogło się włączyć nawet 180 tysięcy osób z różnych środowisk politycznych. Kilkanaście tysięcy z nich poległo w walkach z Sowietami i komunistycznymi służbami PRL, zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.
Rzeczniczka projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym" Barbara Konarska wyjaśnia, że Polacy rozsiani po całym świecie biegną, by oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty