Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Obchodzi je większość ludzi, jednak coraz mniejsza część francuskiego społeczeństwa uważa, że dzień ten ma charakter religijny.
Szacuje się, że Wielkanoc świętuje około 70 procent Francuzów. Dla większości osób to czas, który kojarzy się z długim weekendem, rodzinnymi spotkaniami i słodyczami. Na świątecznym stole królują też regionalne specjały, na przykład udziec jagnięcy lub popularny w środkowej Francji pasztet w cieście berrichon.

Dzieci rozpoczynają dzień od poszukiwania czekoladowych jajek chowanych przez rodziców w mieszkaniu lub ogrodzie. Tradycja głosi, że słodycze spadają z nieba za sprawą dzwonów, które biją tego dnia w kościołach, ogłaszając zmartwychwstanie Jezusa.

Kościoły zapełniają się tego dnia bardziej niż zazwyczaj. Na mszę przychodzą też osoby rzadziej praktykujące, a nawet rodziny niewierzące, które chcą dochować wielkanocnej tradycji. Często jest tak, że podczas mszy rezurekcyjnych chrzczone są osoby dorosłe. W ubiegłym roku było ich we Francji niemal 5500.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty