Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Podstawowe produkty żywnościowe od dziś ponownie obciążone są 5-procentową stawką VAT-u.
Mowa o najbardziej powszechnych artykułach jak pieczywo, popularne gatunki mięs i nabiał. Zdaniem przewodniczącego Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzeja Gantnera, danina wpłynie na cenę produktów, ale skorzysta na niej skarb państwa, a nie pośrednicy w łańcuchu żywnościowym: "Moim zdaniem jest za wcześnie, bo faktycznie ostatnie dwa lata były okresem wysokich wzrostów cen, a inflacja cen żywności była większa niż średnia inflacja w Polsce" - dodaje.

Andrzej Gantner zauważa, że żywność jest jednym z czynników wpływających na dynamikę inflacji. Po przywróceniu VAT-u, jej wpływ na to zjawisko wzrośnie: "To nie jest tak, że z miesiąca na miesiąc ceny żywności spadają. Dynamika wzrostu cen się zmiękczyła. Szczególnie, że odnosimy się do bardzo wysokiej bazy z tamtego roku. Kiedy dołoży się do tych cen jeszcze 5-procentowy wzrost w koszyku podstawowym, będziemy mieli dodatkowy impuls inflacyjny" - wyjaśnia Andrzej Gantner.

Od 2022 roku zwolnienie z podatku od towarów i usług dotyczyło artykułów spożywczych obciążonych wcześniej 5-procentową stawką. Przez cały okres wysokiej dynamiki inflacji utrzymywano stawki 8-mio i 23-procentowe dla innych towarów z tego segmentu.
Zdaniem przewodniczącego Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzeja Gantnera, danina wpłynie na cenę produktów, ale skorzysta na niej skarb państwa, a nie pośrednicy w łańcuchu żywnościowym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty