Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. EC - Audiovisual Service
Fot. EC - Audiovisual Service
Węgry wprowadzają od dziś do sprzedaży jednodniową winietę autostradową. Z powodu ceny może jednak nie cieszyć się dużym zainteresowaniem.
Wprowadzenia jednodniowych winiet autostradowych w krajach, które w ten sposób pobierają opłaty za drogi, wymaga Unia Europejska. Od dziś do tego zalecenia przystosowały się Węgry.

W aplikacjach mobilnych, na stacjach benzynowych, w specjalnych punktach i nawet niektórych sklepach można kupić elektroniczną winietę jednodniową na płatne odcinki węgierskich autostrad i dróg ekspresowych. W założeniu jest to rozwiązanie dla kierowców sporadycznie korzystających z takich dróg albo turystów przejeżdżających jedynie przez dany kraj tranzytem.

Niemiła niespodzianka czeka jednak kupującego taką winietę w kasie. Tamtejsze opłaty za autostrady od kilku lat nie należą do najtańszych. Od nowego roku wprowadzono kolejne podwyżki. Jednodniowa opłata dla samochodu osobowego to na Węgrzech koszt w przeliczeniu pięćdziesięciu sześciu złotych. W sąsiedniej Austrii trzeba zapłacić trzydzieści siedem złotych. U innego sąsiada Węgier- w Rumunii jest jeszcze taniej, bo około jedenastu złotych. Tam jednak każde auto musi ją wykupić.

Poruszając się po Węgrzech, warto rozważyć zakup winiety dziesięciodniowej, bo kosztuje tylko trzynaście złotych więcej od tej jednodniowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty