Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Na liście leków refundowanych, która weszła w życie, znajdują się 33 nowe terapie. Siedem z nich dotyczy leczenia chorób onkologicznych, 26 - chorób nieonkologicznych, w tym osiem - chorób rzadkich.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła, że to największe rozszerzenie list refundacyjnych od 2012 roku. Nowe programy lekowe dotyczą między innymi terapii w zakresie ginekologii, onkologii, kardiologii oraz chorób rzadkich.

Minister podkreśliła, że dziś wchodzą w życie dwie tzw. listy polskich leków. Pierwsza z nich - jak mówiła - dotyczy leków produkowanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski.

Druga lista obejmuje leki produkowane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

- Na pierwszej liście znajduje się siedmiu polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, trzech polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty o unikatowym kodzie - informowała Izabela Leszczyna.

Pacjenci będą mogli kupić leki z pierwszej listy 10 procent taniej, a z listy drugiej - 15 procent taniej.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny.

Od 1 kwietnia będzie refundowana nowa terapia w przypadku zaburzeń lipidowych u pacjentów pediatrycznych oraz rozszerzone będą wskazania do jej stosowania u dorosłych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski mówił, że dotychczasowe warunki korzystania z refundacji w przypadku tych nowoczesnych leków były zbyt restrykcyjne i mało pacjentów kwalifikowało się do tej skutecznej terapii. Leczenie zabezpiecza przed udarami i zawałami w przypadku zaburzeń lipidowych.

Wiceminister poinformował, że zostały rozszerzone wskazania do stosowania leków kardiologicznych z grupy flozyn u chorych z niewydolnością serca.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty